Organisation

Stockholms Stadsbibliotek har ansvar för 39 av Stockholms stads folkbibliotek samt det digitala biblioteket och webbplatsen biblioteket.stockholm.se. Stockholms stadsbibliotek har cirka 360 anställda och är Kulturförvaltningens största avdelning.

Stockholms stadsbibliotek är en avdelning inom Kulturförvaltningen där även Kulturskolan, Stadsmuseet med Medeltidsmuseet, Liljevachs konsthall/Stockholm konst och evenemangsavdelningen ingår. Stockholms övriga folkbibliotek – TioTretton, Rum för barn, Lava och Kulturbiblioteket med Serieteket – är en del av Kulturhuset Stadsteatern AB.  

Organisationen har även ansvar för verksamheter som delvis eller helt finansieras av stat och landsting. Dit hör Mångspråkiga lånecentralen, som fungerar som kompetensresurs och lånecentral med ansvar för kompletterande mediaförsörjning för hela Sverige.

Kulturskolan
Stadsmuseet
Medeltidsmuseet
Liljevachs konsthall/Stockholm konst
Kulturhuset Stadsteatern AB
Mångspråkiga lånecentralen

Ledning

Daniel Forsman, stadsbibliotekarie
daniel.forsman@stockholm.se, 08-508 31 111

Elisabeth Aquilonius, biträdande stadsbibliotekarie
elisabeth.aquilonius@stockholm.se, 08-508 30 892

Elin Andreasson, tf kanslichef
elin.andreasson@stockholm.se, 08-508 30 661

Rebeca Belmonte, enhetschef för Digital utveckling och bibliotekssystem
rebeca.belmonte@stockholm.se, 08-508 32 038

Petter Södrin, enhetschef för Medier och logistik
petter.sodrin@stockholm.se, 08-508 32 177

Karin Axelsson, chef för biblioteken i Bagarmossen, Björkhagen, Farsta, Gubbängen, Skarpnäck och Sköndal
karin.a.axelsson@stockholm.se, 08-508 32 176

Jonas Bång Arhammar, chef för biblioteken i Aspudden, Bredäng, Fruängen, Gröndal, Skärholmen och Telefonplan
jonas.bang@stockholm.se, 08-508 30 891

Ida Udovic, chef för biblioteken i Husby, Kista, Rinkeby, Spånga och Tensta
ida.udovic@stockholm.se, 08-508 30 596

Annika Malmborg, chef för Kungsholmens bibliotek Internationella biblioteket, samt för biblioteken i Norra Djurgårdsstaden, Stora Essingen, Sture och Östermalm
annika.malmborg@stockholm.se, 08-508 31 805

Stephanie Reinbold, chef för biblioteken i Alvik, Blackeberg, Brommaplan, Hässelby gård, Hässelby villastad och Vällingby
stephanie.reinbold@stockholm.se, 08-508 30 961

Erik Olsson, chef för biblioteken i Hornstull, Luma och Tranströmerbiblioteket Medborgarplatsen
erik.m.olsson@stockholm.se, 08-508 30 720

Cecilia Svanberg, chef för Norrmalm/Stadsbiblioteket
cecilia.svanberg@stockholm.se, 08-508 31 131

Anna Ulfstrand, chef för biblioteken i Enskede, Hagsätra, Högdalen, Årsta, Älvsjö, Örby och Östberga
anna.ulfstrand@stockholm.se, 08-508 30 767

När du kontaktar oss med till exempel inköpsförslag eller synpunkter, via brev, e-post eller formulär på webbplatsen, behandlar vi de personuppgifter du uppger enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och Offentlighets- och sekretesslagen (OSL) (2009:400).

Senast uppdaterad: July 5, 2024 at 11:36 AM